Türk Dizileri Dünyada Nasıl Bir Algı Yarattı?
Milliyet Cadde yazarı Ali Eyüboğlu Türk dizilerinin yayınlandığı ülkelerdeki değişen Türk algısını sorguladı...

 

Gümüş dizisinin Ortadoğu’da yayınlandığı dönemde Arap Ülkeleri’nde Türk dizilerine karşı oluşan tepkinin daha dün gibi hafızalarda olduğunu belirten Eyüboğlu, o zamanlar o ülkelerdeki din adamlarının Türk dizilerinin izlenmemesi yönünde fetvalar verdiğini ancak bu durumun yavaş yavaş değiştiğini belirtti. Eyüboğlu yazısında bu değişimi şöyle açıkladı:


“...Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün Abu Dabi’ye yaptığı ziyaretten ne kaldı akıllarda? Dünyanın en büyük camilerinden biri olan Şey Zayed Camisine yaptıkları ziyaretle BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan’la yaptığı görüşme.
Gül, görüşmede BAE televizyonlarında gösterilen Türk dizilerinin de gündeme geldiğini, Şeyh’in kendisine, “Dizilerin sonunu söyleyin yoksa hanımları TV başından kaldıramıyoruz” diye espri yaptığını açıkladı. Önemli bir gelişme bu.
Düne kadar Türk dizilerine toptan karşı olan emir ve şeyhlerin bugün eşlerinin merakını gidermek için dahi olsa ‘son’larını öğrenmek istemesi, yelkenlerin suya indiğinin de göstergesi.
Bugün Abu Dabi, yarın diğer Emirlikler ve Suudi Arabistan’da olacak benzer bir yumuşama.

 

Araştırılması gerekmez mi?
İşte tam bu noktada şöyle bir soru geliyor insanın aklına. Hayatında Türkiye’ye gelmemiş bu insanlarda Türk dizilerinin yarattığı Türkiye algısı nasıl acaba? Araplar, acaba ne düşünüyor dizilerini merakla izlediği Türkler hakkında? Türk erkeklerini yakışıklı, kadınlarını güzel buluyorlar mı?
Dizilerin geçtiği yerleri merak ediyorlar mı? Sadece Ortadoğu ve Arap ülkelerinde değil, Türk dizilerinin ilgiyle takip edildiği ülkelerde insanların, Türkler ve Türkiye algısı hakkında araştırmalar yapılsa eminim çok çarpıcı sonuçlar çıkacaktır ortaya.
‘Kurtlar Vadisi’ dizisini izleyenler, Türkiye’yi aslında Amerika ve İsrail’in yönettiğini mi düşünüyordur acaba?
‘Gümüş’ü ya da ‘Binbir Gece’yi seyredenler; Türk erkeklerini bir eşi, bir de sevgilisi olan hovardalar, kadınlarını ‘entrikanın kitabını, ihanetin anayasasını yazan’ insanlar olarak mı hayal ediyor?
Yanıtını merak ettiğim bir başka soru da şu: Türkiye, “İzleyenler merak edip gelir” diye acaba Türk dizilerinin arasına Türkiye tanıtan reklam veriyor mu?”

 


02.02.2012 Perşembe - 13:25

Milliyet Cadde, Ali Eyüboğlu